DGS TÜRKÇE

DGS Kursları

ankara butik dgs dershaneleri

DGS Türkçenin En pratik Hali

Dikey Geçiş Sınavı, açık öğretim veya örgün öğretimden 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanların alanları ile ilgili 4 yıllık fakültelere geçişini sağlayan sınavdır. Sınav ÖSYM tarafından hazırlanır. Yılda bir kere, yaz aylarında Temmuz veya Ağustosta yapılır. Belli puanı alan öğrencilere üniversitelerin okudukları alanla bağlantılı olan fakültelerinden tercih yapması istenir. 120 sorudan oluşan sınavda DGS Türkçe de bulunmaktadır.

120 soruya 140 dakika verilmektedir. Sözel bölümde Türkçe ve Sözel mantık soruları bulunurken Sayısal bölümde Matematik, Geometri ve sayısal mantık soruları bulunur. Aslında Matematik, geometri ve DGS Türkçe dersi konuları genel anlamıyla üniversite hazırlıktaki konulardır. Fakat soruların zorluk derecesi yüksek okul bitirmiş bireylerin seviyesine göre hazırlanmaktadır.

DGS Türkçe Sorularının İçeriği

Dikey Geçiş Sınavının DGS Türkçe soruları bilgi ağırlıklı değildir. Daha çok öğrencilerin mantık, akıl yürütme ve bilgiler arasında sistemli ilişkiler kurabilme kabiliyetlerini ölçmektedir. Okuduğunu değerlendirme mantığında olan soruların hızlı ve pratik bir şekilde çözülmesi gerekir. 120 soruya 140 dakikanın verildiği düşünülürse hızlı olanın kazanacağı kesindir.

Okuduğunu değerlendirme ve sözel mantığı işletme sorularının yanı da Türkçenin temel konuları da bulunmaktadır. DGS Türkçe kursu eğitimlerimizde, noktalama işaretleri, anlatım bozukluğu, ses bilgisi, yazım hataları, yapı bilgisi, sözcük bilgisi, cümle bilgisi, paragraf konuları anlatılmaktadır. Sözel mantığının işletilmesi ile ilgili soruların temel mantığı verilerek bol soru çözdürülür. Çözdüğümüz sorularla çözüm pratikliği artırılır.

DGS Türkçe Soru Dağılımı

ÖSYM son zamanlarda yeterliliği ölçmek için hazırladığı sınavlarda karmaşık DGS Türkçe sorularını daha çok tercih etmektedir. Bu soruları çözmek için sınava hazırlanırken öğretmenlerimizin ipuçlarını ve verdiği teknikleri kullananlar başarabilmektedir. Türkçe sorularının dağılımı seneden seneye farklılık göstermektedir. Genel olarak Türkçe temel konuları ve sözel mantığına dair sorular olsa da yıldan yıla bir eksik bir fazla soru gelmektedir.

Bundan birkaç yıl önceki yapılan DGS sınavlarına baktığımızda bilmece tarzı, öncüllü soruların ağırlıklı olduğunu görmekteyiz. DGS Türkçe kursu Ankara eğitimlerimizde bu tarzı dikkate alarak öğrencilerimize hazırlık yaptırmaktayız. Belli aralıklarla yaptığımız denemeler öğrencilerimizin bilgisini ölçüp eksiklerini görmesini sağlamaktadır. Eksiklerini gideren öğrencilerimiz yüzde 100 başarı elde etmektedir.