Bilişsel Akademi TÖMER Kursları

TÖMER Nedir?

TÖMER, Türkçe öğretim merkezlerinin kısaltılmış ismidir. TÖMER kursu ise yabancı ve yerli öğrencilerin Türkçe ve farklı dünya dillerini öğrenmeleri için hizmet veren eğitim merkezleridir. Bu merkezler Ankara Üniversitesine bağlı olarak çalışmaktadırlar. TÖMER kursları 1984 yılından beri öğrencilerin öğrenim hayatlarını çok daha kolaylaştırmak amacı ile çalışmaktadırlar. Özellikle Türkiye’de eğitim almak isteyen ve bilmeyen öğrenciler bu kurslar sayesinde Türkçe öğrenmektedir.

Kurslarda farklı seviyelerde eğitimler verilmektedir. A1 ve A2 seviyelerinde basit cümleler kurarak kişilerin kendini ve çevresindeki kişileri tanıtacağı kadar konuşabildiği kadar eğitim verildiği seviyedir. B seviyesinde ise artık okuduğunu anlama ve daha akıcı konuşmaların eğitiminin verildiği seviyeye gelinmiş olmaktadır. C seviyesinde ise daha zorlu metinler ve fazla düşünmeye gerek kalmadan akıcı bir biçimde kişilerin kendilerini ifade edecek kadar dile hâkim oldukları seviyelerdir.

TÖMER Kurslarında Sadece Türkçe Mi Öğreniliyor?

TÖMER kursuna katılan yabancı öğrencilerin ilk olarak Türkçe öğrenmeleri hedeflenmektedir. Ancak dileyen öğrenciler başka dilleri öğrenmek amacı ile bu kurslara katılabilmektedir. Mesela yurt dışına eğitim almak için gidecek olan bir Türk öğrenci bu kursa giderek dil öğrenmeye başlayabilir.

Ülkemizde hizmet veren TÖMER kursları dil konusunda oldukça iddialı kadrolar ile eğitim vermektedir. Çünkü dilin doğru ve eksiksiz öğrenilmesi kişilerin yaşamlarını ve öğrenim süreçlerini olumlu etkileyecektir. Bu kurslar sayesinde dünya üzerinde var olan hemen hemen tüm dilleri öğrenme şansınız bulunmaktadır. Arapça, Çince, Fince, Rusça, Felemenkçe, Japonca vs aklınıza gelebilecek tüm dillerin eğitimini alabilirsiniz.

TÖMER’de Nelere Dikkat Etmeliyiz?

TÖMER kurslarında nelere dikkat etmelisiniz;

  • TÖMER kurslarını alacağınız yerin güvenilir ve gerekli yerlere bağlı kurumlar olduğundan emin olmalısınız.
  • Bu kurslarda genellikle dili öğretecek kişiler o ülkenin eğitmenlerinden seçilir. Yani Almanca öğrenmek için Alman bir eğitimciden ders alırsınız.
  • Kursların sonunda seviyenize göre sertifika alacağınızdan emin olmalısınız.
  • Pek çok üniversite bünyesinde bu kurslar verilse de yeterli olmadığı için özel ve köklü kuruluşlarda dil eğitimini alabilirsiniz.
  • Kursların sonunda seviye belirleme sınavlarının yapıldığından emin olmalısınız. Bu şekilde uygun sertifikaları alabilmektesiniz.
  • Dil kurslarında farklı dilleri öğrenmek için kesinlikle devamlılık gerektiğini de asla göz ardı etmeyiniz.
Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir